Penziony U svatého Urbana jsou umístěny přímo v srdci Mikulova (pár kroků od historického centra), ubytování je poskytováno již s dlouholetou rodinou tradicí.
K pohodlnému pobytu jednotlivých turistů, párů i rodin s dětmi nabízíme útulně a elegantně zařízené pokoje s vlastním sociálním zařízením a krásnými výhledy na všechny dominanty města Mikulova.
V našich rodinných penzionech podáváme bohaté snídaně z lokalních produktů a poskytujeme parkování zdarma na uzavřeném parkovišti.
Na Moravě je patronem uctíván papež svatý Urban, který bývá zobrazován s hroznem vína. Legenda nám říká, že se ukryl před pronásledovateli ve vinici a tím si zachránil život. Sv. Urban, který kromě toho, že byl římským papežem, se stal patronem vinařů, vína a vinohradů. Narodil se ve druhém století a podle jedné z legend obrátil prý Valeriána, ženicha Ceciliina, na křesťanství a pokřtil ho. Zemřel v roce 230. Jeho hrob byl při vykopávkách roku 1854 nalezen na Via Apia v Římě.
Jen těžko se hledá v českých a moravských vinařských oblastech socha či podobizna světce, který by měl být vinařům ze všech svatých ten nejbližší – sv. Urban. Nakonec jej můžete objevit dokonce v trojím provedení (lidová plastika. sv. Urbana jako papež a krásná dřevořezba na čele sudu) na místě, které nám doporučili vinaři s širokého okolí Mikulova. Vždyť, kde jinde hledat sv. Urbana než u rodiny Urbánků a v jejich rodinných penzionech U sv. Urbana …
Pro ty, které sv. Urban ještě neměl možnost „osvítit“, nabízíme krátké představení. Ono toho totiž ani v církevních knihách není moc více. Sv. Urban bývá jako papež z 3 st. Zobrazován s tiárou na hlavě a jeho atributem bává hrozen, keř vinné révy nebo soudek s vínem. Podle některých odborníků je důvodem ke spojení světce s vínem pouze skutečnost, že jeho svátek 25.5. byl ve středověku prvním svátkem světce po tzv. ledových mužích, tedy již v teplém období, kdy réva nasazuje na květ. Někdy bývá atributem sv. Urbana-papeže i meč, který připomíná jeho mučednickou smrt (Časopis Víno Revue 2/2002).